Regionalne atrakcje

Zapraszamy Was do wspólnego biesiadowania przy regionalnej muzyce oraz do udziału w warsztatach organizowanych przez Zespół Ludowy „Jaworzanki” do którego należymy.
Z

Parafia Św. Marcina i Św. Rozalii

W miejscowości Zachełmie podziwiać możemy piękną parafię Św. Marcina i Św. Rozalii z 1670 roku.

Z

Dąb Bartek

Znajduje się w miejscowości Bartków w pięknej alei  drzew nad rzeką Bobrzą.

Z

Huta Samsonów

W miejscowości Samsonów odwiedzić możemy bardzo malownicze ruiny Huty Józefa z 1817 r.

Z

Zespół Ludowy "Jaworzanki"

Zespół Ludowy „Jaworzanki” powstał w 1973 roku. Zespół pielęgnuje tradycje i kulturę ludową.

Z

Rezerwat "Barcza"

Malownicze jeziorko powstało w wyrobisku po kopalni piaskowców kwarcytowych.

Z

Kopalnia Wiśniówka czyli Szmaragdowa Dolina

Wydobywa się tutaj kwarcyt, to on nadaje wodzie niezwykły szmaragdowy kolor.

Z

3 zbiorniki wodne

Zbiorniki wodne znajdują się w Zachełmiu, Kaniowie oraz w Umrze.

Z

Kamieniołom Zachełmie

Polscy naukowcy o odkryli w 2009 r odciśnięte w skałach kamieniołomu śladów łap zwierzęcia sprzed 395 milionów lat.

Parafia Św. Marcina i Św. Rozalii

W miejscowości Zachełmie podziwiać możemy piękną parafię Św. Marcina i Św. Rozalii z 1670 roku. Zachowały się w niej barokowe ołtarze boczne patronów świątyni. W kopule współczesna polichromia przedstawiająca sceny z życia św. Rozalii i św. Marcina. Obok świątyni znajduje sie dzwonnica z 1900 roku.

 

 

 

Dąb Bartek i Huta Samsonów

Jedną z największą atrakcji naszego regionu jest jedno z najstarszych drzew w Polsce- Dąb Bartek, jest on królem Puszczy Świętokrzyskiej. Znajduję się w miejscowości Bartków w pięknej alei  drzew nad rzeką Bobrzą.

Niedaleko od Bartkowa w miejscowości Samsonów odwiedzić możemy bardzo malownicze ruiny Huty Józefa z 1817 r, która wybudowana została z inicjatywy Stanisława Staszica.

 

Zespół Ludowy „Jaworzanki” 

Zespół Ludowy „Jaworzanki” powstał w 1973 roku. Zespół pelęgnuje tradycje i kulturę ludową, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Nowy i wciąż wzbogacony repertuar Zespołu, jego fachowość i ogromne zaangażowanie umożliwiły „Jaworzankom udział w prestiżowych imprezach, przeglądach, konursach czy festiwalach organizowanych w regionie i poza nim.

Cała moja rodzina mąż, synowie oraz teściowie należymy do zespołu, który liczy około 30 osób. Można zobaczyć m.in obrzędy dawnego prania, wesela świętokrzyskiego, a także posłuchać regionalnego śpiewu, a także wziąść udział w różnego rodzaju warsztatach.

Atrakcje turystyczne

Kopalnia Wiśniówka

Zbiornik wodny w Zachełmiu

Rezerwat "Barcza"

Zbiornik wodny w Kaniowie

Zbiornik wodny w Umrze

Zbiornik wodny w Zachełmiu
Łowisko znajduje się pod opieką koła PZW Bartek w Zagnańsku, to też co roku jest zarybiane. Jest to świetne miejsce dla amatorów wędkarstwa.

Zbiornik wodny w Kaniowie
Utworzony na odpływie Bobrzy „Krzyk”. O powierzchni ok. 6ha i głębokości 1-3 m. Słynie z wyjątkowo czystej wody. Od kilku lat odbywają się tam „Dni Zagnańska” i wiele innych imprez rozrywkowych.

Zbiornik wodny w Umrze
Znajduje się na rzece Bobrzy. Przy zbiorniku znajduje się strzeżone kąpielisko, a do dyspozycji turystów są rowerki wodne, boisko do piłki siatkowej i łódki.

Kopalnia Wiśniówka czyli Szmaragdowa Dolina
Kopalnia Wiśniówka, gdzie wciąż wydobywa się kwarcyt potrzebny do budowy dróg. To on nadaje niezwykły kolor wodzie w dwóch nieczynnych kamieniołomach.

Rezerwat „Barcza”
Malownicze jeziorko powstało w wyrobisku po kopalni piaskowców kwarcytowych używanych do budowy dróg. W niektórych miejscach jest głębokie na ponad 20 metrów. Niewiele mniej wysokości mają strome brzegi od strony wschodniej i południowej. Wędrując wydeptaną po nich ścieżką, można podziwiać korzenie drzew zawieszonych nad wodą.

Propozycje wycieczek rowerowych po gminie zagnańsk: